Algi w kosmetyce (chemia kosmetyczna)

ALGI DLA ZDROWIA I URODY

Te niepozorne roślinki zamieszkujące najczęściej zbiorniki wodne znane są ludziom od bardzo dawnych czasów. Na Dalekim Wschodzie ceni się je od wieków jako niezwykle wartościowe źródło pożywienia także jako surowiec kosmetyczny i zielarski. Na Zachodzie dopiero mniej więcej na przełomie IX i XX wieku brytyjscy badacze odkryli, że algi zawierają duże ilości jodu a także m. in. kwasu alginowego powszechnie stosowanego później jako środek żelujący. I od tego czasu zaczęło się zainteresowanie tymi wspaniałymi roślinami.

Z punktu widzenia systematyki algi to inaczej glony i wraz z porostami stanowią jedną z grup roślin. Niektóre z nich są organizmami jednokomórkowymi, które samotnie lub w koloniach pływają na powierzchni wody lub osiadają na dnie zbiorników. Wielokomórkowe glony (wodorosty) mogą osiągać wielkość nawet kilku metrów, zwykle są one przymocowane do podłoża tworząc swego rodzaju podwodne łąki.

Klasyfikacja alg jest bardzo szeroka gdyż jest wiele parametrów warunkujących podziały. Tworzy się je na podstawie takich cech jak zabarwienie alg, budowa ich ścian komórkowych, skład komórek etc.
Algi można spotkać praktycznie w akwenach wodnych na całym świecie. Pojawiają się one zarówno w wodach słonych, jak i słodkich, ciepłych i zimnych. Ich największe skupiska występują w rejonie Półkuli Północnej, skąd wydobywa je w ilości ponad 1 miliona ton rocznie. Różne odmiany alg są hodowane lub wydobywane z dna mórz, szczególnie z okolic Bretanii. Coraz częściej pozyskuje się je również metodami biotechnologicznymi. Skład chemiczny poszczególnych gatunków glonów jest różny i nie do końca zbadany. Wiadomo, jednak, że organizmy te zawierają stosunkowo duże ilości protein, węglowodanów, witamin, mikroelementów, pigmentów. Podstawowym barwnikiem fotosyntetycznym alg jest chlorofil. W ich skład wchodzą także inne układy, które wywierają wpływ na ich barwę, maskując zielone zabarwienie pochodzące od chlorofilu. Różnorodne algi grupuje się bardzo często, właśnie w zależności od ich zabarwienia.
I tak mamy np. bardzo popularne pośród zimnych mórz brunatnice, które zarówno swoja nazwę jak i kolor zawdzięczają zaliczanej do karotenoidów - brunatnej fukoksantynie. Kolejną ważną grupę, tym razem charakterystyczną dla ciepłych mórz stanowią krasnorosty w składzie których pojawiają się między innymi barwniki klasyfikowane jako fikobiliny: czerwony "fikoerytryna i niebieski" fikocyjanina. W Bałtyku dominującą grupę alg stanowią obfitujące w chlorofil i karoten zielenice.
Algi są nośnikami wielu cennych składników, stąd też nie dziwi, fakt że są one chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach naszego życia.

Related Articles