Antyk i Biblia

Opis

Do opisania mam trzynastoletnią nastolatkę, która jest uczennicą jednego z gimnazjów w mieście.
Dziewczyna żyje własnym życiem, szczęśliwa, pogodna osoba. Często się dziwnie ubiera nie tak jak inni tylko na swój styl. Wymyśla własne określenia, mówi właściwie bez przerwy.
Piegowata, chudziutaka z zadartym nosem i rudymi włosami.

Omów i zinterpretuj Stasimon IV traktując go jako syntezę problematyki „Króla Edypa”.

Cierpienie wpisane jest w ludzkie życie. Pisali o tym już starożytni autorzy. Motyw kruchości ludzkiego życia i bezradności człowieka wobec boskich wyroków są tematem wielu tragedii antycznych. Jedną z nich jest „ Król Edyp” Sofoklesa.
Całą problematykę tragedii „Król Edyp” zawiera w sobie Stasimon IV.

Omów na przykładach motyw cierpienia w Mitologii i Biblii.

Cierpienie ludzkie ma wiele wymiarów, a literatura ukazywała je od zawsze.
Jednym z pierwszych w historii utworów literackich, w którym spotykamy się z tym problemem, jest biblijna Księga Hioba. Jej główny bohater z powodu zakładu między Bogiem a Szatanem, znosi liczne cierpienia - traci cały dobytek, umierają jego dzieci, wreszcie sam zostaje dotknięty trądem, co odbiera mu szacunek u ludzi, bo chorobę traktowano jako karę za szczególnie ciężkie grzechy.

Omów podobieństwa i różnice biblijnego i mitologicznego stworzenia świata

Między kosmogoniami mitologiczną i biblijną pojawia się wiele znaczących różnic, wynikających z absolutnie różnych podstaw tych religii: Biblia opiera się na stworzeniu całego świata przez jednego Boga, który w ciągu siedmiu (a właściwie 6) dni stworzył całokształt ziemskiego świata: oddziel

Omów tekst "Rozmyślań" Marka Aureliusza, odtwarzając zawarte w nim myśli w formie wywodu. Jakie jest najważniejsze przesłanie tego tekstu.

Życie człowieka trwa długo. Kolejne jego dni sprowadzają się do tego samego. Należy wstać i zacząć pracę. Wiadomo, że każdy wolałby ciągle odpoczywać. To jednak zburzyłoby harmonię w przyrodzie. Wszystkie istoty na ziemi odgrywają swoją rolę w jej życiu. Robią to stosownie do swych możliwości.