Późna adolescencja

Tematem dzisiejszej prezentacji jest późna adolescencja ,okres w życiu człowieka między 15 ,a 20 rokiem życia.

Jako pierwszy temat chciałybyśmy poruszyć dojrzałość uczuciową. Dojrzałość uczuciowa charakteryzuje się przejściem od zależności uczuciowej do niezależności , od niekontrolowanego uzewnętrzniania uczuć do poddania ich kontroli ,a także od nieopanowanego ulegania uczuciom do ich opanowania i poskromienia.

Na wiek późnej adolescencji przypada moment ,kiedy młody człowiek wychodzi z tzw. Chaosu uczuciowego. Staje się zdolny do odraczania spontanicznych reakcji ,potrafi zrezygnować z okazania wewnętrznych emocji.
Jest to czas stopniowej stabilizacji uczuciowej. Na ten okres przypada rozwój „uczuć wyższych”, do których zaliczyć możemy uczucia estetyczne, moralne czy patriotyczne. Rozwój „uczuć wyższych” ma związek z myśleniem abstrakcyjnym.
Jednym ze znaków dojrzałości uczuciowej jest coraz większa zdolność otwierania się na drugiego człowieka, wykraczanie poza swoje odczucia emocjonalne, zapominania nie jako o sobie.

Potrzeby seksualne

Kolejnym aspektem późnej adolescencji jest rozwijająca się potrzeba seksualna. Dojrzewanie płciowe i zmiany które następują wraz z tym procesem prowadzą do pojawiania się nowych odczuć i pragnień, które dotyczą sfery seksualnej, czyli związanej ze stosunkiem płciowym oraz różnorakim erotyzmem. Potrzeba seksualna w okresie dorastania ujawnia się stanem ogólnego pobudzenia, objawami napięcia seksualnego wywołującymi chęć jego redukowania w możliwy sposób. Chęć rozładowania seksualnego jest zazwyczaj silniejsza u chłopców, niż u dziewcząt. Jednakże dążenia ukierunkowane są ku płci przeciwnej i występuje tu pełne uświadomienie sobie tych pragnień.
Najczęściej czas pierwszej inicjacji seksualnej u chłopców jak i dziewcząt, przypada na okres późnej adolescencji.
Wyróżniane są 3 odmienne nastawienia młodzieży do seksu:
a) podejście hedonistyczne (nastawione na czerpanie przyjemności fizycznej dla siebie)
b) wulgarne
c) powściągliwe, które wynika najczęściej z czekania na większą własną dojrzałość, czekania na wielkie uczucie czy też czekania na zawarcie związku małżeńskiego.
W okresie młodzieńczości spotykamy się najczęściej z pierwsza miłością wśród nastolatków, określana jako „romantyczna”. Miłość romantyczna jest wielkim, przenikającym uczuciem dla nastolatka. Rzadko w niej dochodzi do nawiązania stosunków seksualnych. Nie przechodzi na ogół w trwały związek.
Najczęściej nastolatkowie zaspokajają swoją potrzebę bliskości cielesnej poprzez pieszczoty, łącznie z tzw. Neckingiem- pieszczotami obejmującymi górną część ciała i pettingiem- pieszczotami obejmującymi także narządy płciowe.

Related Articles