Polityka rachunkowości w zakresie amortyzacji

Wstęp

Przez politykę rachunkowości zgodnie z art. 3 ust 1 pkt 11 ustawy o rachunkowości rozumie się wybrane i stosowane przez jednostkę rozwiązania dopuszczone ustawa, w tym także określone w MSR, zapewniające wymagana jakość sprawozdań finansowych.
Za wykonanie obowiązków w zakresie rachunkowości odpowiada kierownik jednostki
(art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości). Do obowiązków tych można zaliczyć m.in. ustalenie w formie pisemnej dokumentacji opisującej w języku polskim przyjęta przez jednostkę do stosowania zasady rachunkowości. Przyjętą politykę rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania operacji gospodarczych zgodnie z ich treścią ekonomiczną. W razie konieczności możliwa jest zamiana przyjętych założeń, jednak każdorazowo ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego. Dokonując zmian polityki rachunkowości należy je opisać w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego oraz przedstawić w sprawozdaniu finansowym skutki tych zmian w postaci liczbowej.
W polityce rachunkowości zawarte są informacje dotyczące: określania roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych, metod wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego, sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz systemu służącego ochronie danych ich zbiorów, w tym dowodów księgowych i innych dokumentów stanowiących podstawę dokonanych w nich zapisów.

Zasady (polityka) rachunkowości

- według ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994r. – wybrane i stosowane przez jednostkę rozwiązania dopuszczone ustawą, w tym także określoną w MSR, zapewniające wymagana jakość sprawozdań finansowych.

Ustawa o rachunkowości określa je w art. 10
1. Jednostka powinna posiadać dokumentację opisującą języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości, a w szczególności dotyczące:
1.1 określania roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych;
1.2 metod wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego;
1.3 sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym co najmniej:
1.3.1 zakładowego planu kont, ustalającego wykaz kont księgi głównej, przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń, zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych oraz ich powiązania z kontami księgi głównej;
1.3.2 wykazu ksiąg rachunkowych, a przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera – wykazu zbiorów danych tworzących księgi rachunkowe na komputerowych nośnikach danych z określeniem ich struktury, wzajemnych powiązań oraz ich funkcji w organizacji całości ksiąg rachunkowych i w procesach przetwarzania danych;
1.3.

Related Articles