Żródła finansowania działalności bankowej

Źródła finansowania działalności bankowej
Możemy je podzielić na 3 główne grupy:
1. Kapitały własne banku
2. Depozyty pozyskane od klientów
3. Emisja papierów wartościowych

Kapitał własny to wyrażone w pieniądzu fundusze własne podmiotu gospodarczego będące odpowiednikiem majątku stanowiącego jego własność.
Jednym z podstawowych wymogów stawianych założycielom banku jest zgromadzenie kapitału, którego wielkość powinna być dostosowana do rozmiarów i zakresu prowadzonej działalności. Minimalna kwota kapitału założycielskiego nie może wynosić mniej niż równowartość w złotych 5 mln EURO.
Wielkość kapitału własnego:
 określa jego pozycję na rynku,
 w wielu przypadkach decyduje o wiarygodności finansowej.
Większe zasoby finansowe umożliwiają zwiększenie zaangażowania finansowego banku w operacje aktywne. Wysoki kapitał umożliwia także pokrycie ewentualnych strat bez zachwiania dotychczasowej działalności banku. Kapitały własne banku stanowią zazwyczaj mniej niż 10% sumy pasywów banku.

Fundusze własne banku są :
 elementem koniecznym do uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności bankowej,
 z reguły są tanim źródłem finansowania działalności bankowej,
 skala działalności prowadzonej przez bank zależy od wielkości posiadanego kapitału własnego,
 kapitał w odpowiedniej wysokości stanowi bufor bezpieczeństwa banku, pozwala zatem na zachowanie wypłacalności
 czynnikiem określającym wielkość oraz potencjał banku.
 odpowiedni poziom kapitałów własnych banku jest jednym z elementów decydujących o bezpieczeństwie powierzanych mu depozytów.
 najistotniejszym elementem w procesie tworzenia regulacji ostrożnościowych,
 służą do przejściowego wyrównywania poniesionych strat a także są bazą do podziału zysku.
Ustawa Prawo Bankowe Art. 128. ust. 1.
Bank jest obowiązany utrzymywać:
1) fundusze własne na poziomie nie niższym niż równowartość w złotych kwoty 5 mln Euro przeliczonej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu sprawozdawczym, z tym że wkłady niepieniężne nie mogą przekroczyć 15 % funduszy zasadniczych banku,
3) współczynnik wypłacalności (relacja funduszy własnych banku do aktywów i pozycji pozabilansowych) na poziomie co najmniej 8 %, a bank rozpoczynając działalność operacyjna na poziomie co najmniej 15 % przez pierwsze 12 miesięcy działalności, a przez następne 12 miesięcy działalności - co najmniej 12 %.
Następną grupę zobowiązań banku stanowią depozyty klientów. Najważniejsze z nich to depozyty innych banków - tzw. banków korespondentów oraz depozyty ludności i przedsiębiorstw. Depozyty innych jednostek odgrywają znacznie mniejszą rolę.

Related Articles