Przepisy prawne regulujące działalność gospodarczą w Polsce i na świecie

Działalność gospodarcza to forma aktywności przedsiębiorców działających na rynku. Dokładniejsze definicje tego pojęcia występują w wielu ustawach, zwłaszcza w ustawach podatkowych, i różnią się między sobą. Działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej jest "zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły". Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje ją jako „działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w dalszej części tej ustawy.” W ustawie o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na polskim rynku występują działalności gospodarcze prowadzone przez osoby fizyczne, spółki osób fizycznych, spółki prawa handlowego, z których najbardziej popularną formą są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W Polsce działalność gospodarczą reguluje prawo gospodarcze- ogół norm prawnych dotyczących funkcjonowania gospodarki oraz cywilnych stosunków gospodarczych między różnymi podmiotami. Podmiotem prawa gospodarczego są przedsiębiorcy, natomiast przedmiotem- ich działalność gospodarcza. Przepisy prawa gospodarczego i przepisy prawne regulujące działalność gospodarczą w Polsce pochodzą z wielu źródeł. Przepisy te definiują małego i średniego przedsiębiorcę, regulują miedzy innymi prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce przez osoby zagraniczne, zasady przyznawania koncesji i zezwoleń oraz formy rejestracji prowadzonej działalności.
Najważniejsze dokumenty dotyczące działalności gospodarczej i prawa gospodarczego o charakterze publicznym, zgodnego z zasadami Konstytucji oraz uwzględniającego zobowiązania międzynarodowe w Polsce to:

• Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r.

Related Articles