Jak pojmujesz swoje prawa i obowiązki?

Każdy człowiek ma zagwarantowane przez Europejską Konwencję Praw Człowieka (1950) PRAWA, bez względu na czas, miejsce, wyznanie, kolor skóry, pochodzenie, narodowość itd.

Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych zobowiązuje strony paktu do przestrzegania i zapewnienia osobom przebywającym na terytorium danego państwa i podlegającym jego jurysdykcji takich praw jak: prawo do życia, zakaz stosowania tortur, prawo do swobody poruszania się i osiedlania w obrębie kraju, prawo do prywatności, prawo do posiadania własnych poglądów i swobodnego wyrażania opinii, prawo do swobodnego stowarzyszania się, prawo do pracy i wyppoczynku, prawo do korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego.
„Dziecko to istota ludzka od urodzenia do wieku młodzieńczego, w okresie intensywnego wzrastania”. Tak określa termin -„dziecko” – Encyklopedia Popularna PWN.

Nie każdy dorosły pojmował prawo dziecka do posiadania jakichkolwiek praw. Zdarza się i dziś słyszeć, gdy dorośli gratulują 18-latkowi w dniu jego urodzin: „no to jesteś już pełnoprawnym obywatelem”.
Dlatego też 20 listopada 1989 roku została uchwalona „Konwencja o Prawach Dziecka” przez Zgromadzene Ogólne Narodów Zjednoczonych. Polska ratyfikowała ją 30.IX.1991 roku.
Na każdą okoliczność, każdy nawet najgorszy zbir, ma teraz własny zbiór praw.
My też posiadamy kodeks uczniowski, a w nim swoje prawa. Ale są w nim też nasze obowiązki!
-Co to jest obowiązek?Obowiązek to to, co ktoś musi zrobić, do czego powinien się poczuwać ze wzzzzględów moralnych, prawnych, społecznych i innych.
Skoro jest to nakaz lub zakaz określonego zachowania się, to znaczy, że dla nas Polaków-Chrześcijan, najlepszym przewodnikiem w życiu jest „10 Przykazań Bożych”.
Poza tym, my ludzie XXI wieku mamy wiele obowiązków, które zostały nam po przodkach jako spuźcizna do notowania.
Troska o środowisko naturalne to jeden z głównych obowiązków społeczeństwa XXI wieku.
Przyszłość naszej planety zależy od stanu świadomości w dziedzinie ochrony środowiska oraz skuteczności konkretnych działań, a także zaangażowania jak największej liczby osób. Środowisko naturalne należy kształtować w taki sposób, aby elementy przyrody łączyły się harmonijnie z wytworami techniki i cywilizacji.

My, ludzie XXI wieku, mamy też prawo do ingerencji i obowiązek interweniowania, gdy innych spotyka krzywda. Pionierem w dziedzinie akcji humanitarnych był Czerwony Krzyż, założony już w 1859 roku przez Szwajcara, Henri’ego Dunanta. Ustanowił on nowatorskie jak na tamte czasy działania: neutralność ofiar, stałe i profesjonalne organizowanie pomocy, wreszcie opracowanie międzynarodowego prawa humanitarnego.
Bo nie możemy stać bezczynnie przyglądając się nieszczęściu! Mamy obowiązek pomagać młodszym, słabszym, chorym i starym! Ale również zdrowym i młodym. Oni też mogą znależć się w sytuacji „bez wyjścia”. Przecież wojny, prześladowania w dzisiejszych czasach. A szkoda!
Życzyłabym sobie, żeby w najblizszej przyszłości delegaci wszystkich państw uchwalili taka rezolucję:
„Będziemy dążyć do likwidacji wszelkich przejawów krzywdzenia człowieka w każdym zakątku świata. Jak długo trwać będzie ta PRÓBA, której poddany został nasz świat, tak długo nikt nie będzie miał prawa mówić o swoich prawach. Wobec ludzkości mamy jedynie OBOWIĄZKI”.


Related Articles