Recenzja filmu pt. "Dzisiejsze czasy"

Film pt. „Dzisiejsze czasy” („Modern Times”) został wyreżyserowany przez Charliego Chaplina w roku 1936. Była to jego szósta z kolei i ostatnia niema, pełnometrażowa produkcja. Film ten został uznany przez Amerykański Instytut Filmowy za jeden ze stu najwybitniejszych obrazów w historii amerykańskiego kina. Jest również uważany za najzabawniejsze dzieło Chaplina.
„Dzisiejsze czasy” składają się z wielu oddzielnych epizodów (sekwencja fabryczna jest uważana za jedną z najlepszych w całej historii komedii filmowej), będących udoskonalonymi najlepszymi wcześniejszymi pomysłami (odyseja trampa wykonującego różne zajęcia), zgrabnie i rytmicznie ze sobą połączonych, których naczelnym motywem jest walka o przetrwanie.
Fabuła filmu nie jest skomplikowana. Włóczęga (grany przez Charliego Chaplin) oraz zaprzyjaźniona z nim bezdomna dziewczyna (w tej roli żona Chaplina – Paulette Goddard) poszukują szczęścia i bogactwa. Na początku bohater pracuje jako robotnik w fabryce przy taśmie, gdzie od wykonywania tylko jednej, monotonnej, mechanicznej czynności dostaje obłędu i trafia do szpitala psychiatrycznego. Wychodząc stamtąd jako bezrobotny przybiera znaną, charakterystyczną postać trampa (która pojawia się też w kolejnej produkcji – „Dyktatorze”, gdzie postać fryzjera ewidentnie nawiązuje do nieśmiertelnego mitu trampa, choć umiejscowiona jest w innych realiach i posługuje się głosem). Wzięty pomyłkowo za przywódcę demonstrantów - komunistów trafia do więzienia, które staje się dla niego prawdziwym domem. Gdy kończy mu się kara, odchodzi niechętnie. Następna praca, w stoczni, znów kończy się dla niego pechowo, bo spuszcza na wodę znajdujący się jeszcze w budowie kadłub. Charlie, znów bezrobotny, zabiega, by go aresztowano, bo chce mieć w więzieniu mieszkanie i strawę. Gdy młoda, bezdomna dziewczyna kradnie chleb, mówi, że to jego sprawka i gotów jest iść do więzienia. Gdy jednak nadarza się okazja razem uciekają z więźniarki i zaczynają prowadzić wspólne życie – on tramp i ona dzielna dziewczyna z portowego nabrzeża, która po tragicznej śmierci ojca umie sobie zapewnić byt w ciężkich czasach kryzysu. We dwójkę będzie im raźniej. Mają zamiar podjąć pracę, aby kupić piękny wiejski dom. Okazja nadarza się, kiedy fabryki zostają ponownie otwarte - tramp dostaje pracę, lecz rozpoczyna się strajk pracowników i trafia on znowu do więzienia. Tym razem jednak, ma wielką ochotę wyjść na wolność, ponieważ czeka na niego dziewczyna. Zgłasza się do galerii handlowej na stanowisko stróża nocnego, zostaje przyjęty i rozpoczyna pracę.

Related Articles