Polska pod zaborami

Jest to opracowane przezemnie streszczenie całego tematu (Polska pod zaborami, Polacy w czasach napoleońskich, powstania narodowe, Polacy po klęskach powstań oraz życie pod zaborami)
(starałam zrobić się to jak najkrócej aby można było to szybko powtórzyć :] ) :Trzeba dokładnie czytać aby wszystko zrozumieć, przy okazji sory za ew. błędy. Praca wykonana samodzielnie io nie wiem czy nadaje się na pokazanie przed klasą więc nie wiem czy warto ryzykować. Nie jest dość dokładna. Błędów związanych z historią - brak. Proszę o ocenianie XD xxx.

Po III rozbiorze Polska utraciła niepodległość. Pomagali Francuzom sądząc że ich zwycięstwa osłabią zaborców. Polacy zwrócili się do Francuzów z prośba o pomoc. Za zgodą Francuzów gen. Jan Henryk Dąbrowski w 1797r. utworzył Legiony Polskie we Włoszech. Francja zaczęła toczyć walki z Prusami i Rosją, więc Napoleon potrzebował pomocy Polaków. Aby uzyskać ich przychylność utwożył w 1807r. Księstwo Warszawskie z ziem zajętych przez Prusy podczas II i III zaboru, zrównał wszystkich prawa i przyznał nowe prawa obywatelskie. Polacy walczyli u boku Napoleona, np. pod Samosierrą. W 1812r. Napoleon i wojska Polskie zajęły Moskwę ale w 1813r. Rosjanie odegrali się i zajęi Księstwo Wrszawskie co przesądziło o jego upadku rok później.
W 1815r. powstało Królestwo Polskie podporządkowane Rosji, pod panowaniem Aleksandra I, mające jednak wolność słowa i wolność osobistą. Car zaczął jednak stopniowo ograniczać prawa obywateli co doprowadziło do buntu. Podchoroążowie zbuntowali się także złemu traktowaniu przez Konstantego. Polacy pod dowódctwem Piotra Wysockiego zawiązali spisek - powstanie listopadowe.
powstanie listopadowe:
data: 29/30.11.1830r.(nocą) - 21.10.1831r.
miejsca: (Królestwo Polskie) Olszynka Grochowska, Ostrołęka, Arsenał
przywódca: gen. Józef Sowiński, Pior Wysocki
wynik: wojna polsko-rosyjska, upadek Królestwa Polskiego

Po 20-u latach ludzie znowu zaczęli się buntować i powstało powstanie styczniowe.

powstanie styczniowe:
data:22.01.1863r. - 1864r. (1.5 roku)
miejsca: głównie lasy ponieważ była to wojna partyzancka
przywódca: Romuald Traugutta (200 tys. ludzi)
wynik: Klęska powstania po śmierci Traugutta, bardzo duże straty, oraz niewola Polaków

Po klęskach powstań Polacy wyemigrowali do Francji Włoch i Niemiec pod przywódctwem Adama Jerzego Czartoryckiego. Wyemogrowało wiele polskich poetów w tym Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin - Nazwano to Wielką Emigracją. Polay zaczęli pracę u podstaw, która miała na celu podniesie nie wykształcenia chłopów. "Ku pokrzepienu serc" było to podniesie nie na duchu żołnierzy. Artyści tay jak Jan Matejko ukazywali w swoich dziełach potęgę Rzeczpospolitej.

Założenie zaborów:
zabór rosyjski- rusyfikacja, podstępy rosjan
zabór pruski- germanizacja, rugi pruskie, sprawa Michała Drzymały, strajk we Wrześni
zabór austriacki GALICJA - autonomia, więcej praw i swobody dla Polaków.

Related Articles